Přijímací řízení

Chcete se stát studentem Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT? Připravili jsme pro vás přehledný návod, jak postupovat při podávání přihlášky ke studiu bakalářského nebo magisterského programu. Věříme, že se díky našim informacím snadno zorientujete a přijímací řízení úspěšně zvládnete.

Chybí vám nějaká informace? Neváhejte kontaktovat naše studijní oddělení.

studijni@fbmi.cvut.cz
+420 224 358 497
+420 224 358 473
+420 224 359 702

Jak si podat přihlášku na FBMI ČVUT?

Prostudování podmínek přijímacího řízení

Veškeré podmínky přijímacího řízení pro každý studijní program jsou detailně uvedeny u příslušného programu. Najdete zde popis programu, tematické okruhy pro přijímací zkoušku, vzorové testy a odkazy na testy z předchozích let, podmínky pro prominutí přijímací zkoušky a další důležité informace.

sipka
Vyplnění elektronické přihlášky

Elektronickou přihlášku naleznete na našich webových stránkách. Proces vyplňování je intuitivní a přihláška vás sama povede. Po vyplnění si uložte kód a heslo pro sledování průběhu vašeho přijímacího řízení.

  • Pamatujte, že pro každý studijní program musíte vyplnit novou přihlášku.
  • Přihlášku v systému správně uzavřete a zaplaťte poplatek, aby byla úspěšně zařazena do přijímacího řízení.
sipka
Zaplacení poplatku

Administrativní poplatek ve výši 950 Kč je třeba zaplatit nejpozději do 31. 3. příslušného roku. Doporučujeme platbu kartou on-line při vyplňování přihlášky. Pokud podáváte více přihlášek, musíte poplatek uhradit za každou přihlášku zvlášť.

sipka
Absolvování přijímacích zkoušek nebo splnění podmínek pro jejich prominutí

Pro úspěšné složení přijímacích zkoušek musíte získat minimálně 13 bodů z 30. Přehled tematických okruhů a vzorové testy najdete u příslušného studijního programu. Podmínky prominutí přijímacích zkoušek jsou uvedeny v podmínkách přijímacího řízení. Doklad o studijním průměru je ale třeba dodat v uvedeném termínu.

sipka
Doručení požadovaných dokladů

Požadované doklady uvedené v podmínkách přijímacího řízení je třeba zaslat doporučeně poštou na studijní oddělení fakulty co nejdříve. Seznam požadovaných dokladů a termínů najdete také v elektronické přihlášce.

Zápis ke studiu na FBMI ČVUT

Den konání přijímací zkoušky je zároveň i dnem řádného zápisu ke studiu. Přesné datum, čas a místo zápisu najdete ve své elektronické přihlášce. Je možné absolvovat zápis ke studiu v zastoupení s úředně ověřenou plnou mocí či v náhradním termínu na základě písemné žádosti dodané nejpozději v den řádného zápisu do 14.30 hodin.

Přijímací zkoušky na FBMI ČVUT

Přijímací zkoušky se skládají z testů z předmětů podle podmínek konkrétního studijního programu. Tematické okruhy a vzorové testy najdete v tabulce u příslušného studijního programu. Pro úspěšné složení zkoušky je třeba dosáhnout minimálně 13 bodů z 30.

Podmínky prominutí přijímacích zkoušek na FBMI ČVUT

U některých programů může být přijímací zkouška prominuta na základě studijního průměru z předchozího studia. Doklad o průměru je třeba dodat včas na studijní oddělení fakulty.

Přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na FBMI ČVUT

Přípravné kurzy pro

bakalářské studium

Přípravné kurzy pro

navazující magisterské studium
Přípravné kurzy 03

Nabízíme přípravné kurzy z fyziky, matematiky, biologie a chemie. Tyto kurzy vám pomohou v přípravě na přijímací zkoušky a umožní vám vyzkoušet si testy nanečisto.

Přípravné kurzy 03

Pro programy Systémová integrace procesů ve zdravotnictví a Biomedicínská a klinická informatika nabízíme přípravné kurzy, které pokrývají specifické oblasti těchto studijních programů včetně zdravotnické přístrojové techniky, základů managementu a ekonomiky, českého zdravotnického systému a informatiky.

Nostrifikace

Pro bakalářské studium

Je nutné doložit posouzení zahraničního středoškolského vzdělávání. Doporučujeme doložit „potvrzení o uznání středoškolského zahraničního vzdělání v rámci přijímacího řízení“ vydané Rektorátem ČVUT, což je rychlejší a levnější proces.

Pro navazující magisterské studium

Je nutné doložit posouzení zahraničního vysokoškolského vzdělávání. Doporučujeme doložit „potvrzení o uznání vysokoškolského zahraničního vzdělání v rámci přijímacího řízení“ vydané Rektorátem ČVUT, což je rychlejší a levnější proces.

Chybí vám nějaká informace? Neváhejte kontaktovat naše studijní oddělení.

studijni@fbmi.cvut.cz
+420 224 358 497
+420 224 358 473

Časté dotazy ohledně studia

Jaké obecné podmínky musí splnit uchazeč o studium?

Každý uchazeč o studium musí vyplnit elektronickou přihlášku ke studiu a uhradit administrativní poplatek za přijímací řízení. Dále je nutné dodat pro některé studijní programy potvrzení lékaře a potvrzení studijních výsledků ze střední školy, pokud uchazeč splňuje podmínku pro prominutí přijímací zkoušky. Podrobné podmínky jsou vždy zveřejněny do 30. 11. K úspěšnému přijetí ke studiu patří zároveň dostavení se k samotnému zápisu. Tímto dnem se uchazeč stává studentem ČVUT FBMI.

Nabízí FBMI ČVUT nějaké přípravné kurzy?

Ano, zájemcům o studium bakalářských programů nabízíme přípravné kurzy z fyziky, matematiky, biologie a chemie. Výběr konkrétního kurzu závisí na podmínkách přijímacího řízení pro příslušný bakalářský studijní program.

Intenzivní přípravné kurzy organizujeme i pro navazující magisterské studium. Zájemcům o studium nabízíme přípravné kurzy ze specifické části studijního programu SYSTÉMOVÁ INTEGRACE PROCESŮ VE ZDRAVOTNICTVÍ, který se skládá ze tří hlavních oblastí – zdravotnická přístrojová technika, základy managementu a ekonomiky, zdravotnický systém ČR a základy fyziologie – a ze specifické části studijního programu BIOMEDICÍNSKÁ A KLINICKÁ INFORMATIKA, který je zaměřen na informatiku.

Kde najdu podrobnosti k jednotlivým studijním programům FBMI ČVUT?

Podrobné informace o všech nabízených studijních programech najdete přímo na našich webových stránkách. Stačí kliknout na ikonu konkrétního studijního programu a prozkoumat zaměření, obsah výuky a kariérní možnosti po absolvování.

Je možné přímo na FBMI ČVUT studovat nějaký studijní program v cizím jazyce?

Ano, v současné době jsou na FBMI ČVUT akreditovány pro studium v angličtině následující obory:

  • bakalářský zdravotnický studijní program Biomedicínská technika, prezenční forma studia – Biomedical Technology (Bc.)
  • magisterský studijní program Biomedicínské inženýrství, prezenční forma studia – Biomedical and Clinical Engineering (Ing.)
  • doktorský studijní program Biomedicínské inženýrství – Biomedical Engineering (Ph.D.)
Kam je možné zaslat administrativní poplatek za přijímací řízení?

Administrativní poplatek za přijímací řízení do bakalářských a navazujících magisterských studijních programů činí v případě elektronické přihlášky 900 Kč.

Poplatek je možné uhradit složenkou typu A, převodním příkazem nebo platební kartou online přes platební bránu přímo v elektronické přihlášce ke studiu.

Bankovní spojení: KB Praha 6, číslo účtu 27–7380010287/0100 (pro uchazeče odjinud než z ČR platí ještě navíc tyto symboly IBAN: CZ2601000000277380010287, Swift Code: KOMBCZPP), jako variabilní symbol uveďte 77777, specifický symbol je číslo vaší přihlášky.

Jak se dozvím výsledek přijímacího řízení?

Přijímací řízení je ukončeno vydáním písemného rozhodnutí děkana, kterým je uchazeč ke studiu přijat ,nebo nepřijat. V případě přijetí je v rozhodnutí uvedeno i datum zápisu. Rozhodnutí je dotyčnému předáno osobně nebo doručeno formou doporučeného dopisu do vlastních rukou.

Jaký je rozdíl mezi přijímacím řízením a zápisem ke studiu?

Zápis ke studiu následuje až po kladném výsledku přijímacího řízení, tedy v okamžiku přijetí uchazeče ke studiu. Samotný zápis však není součástí přijímacího řízení. Dokud není uchazeč oficiálně zapsán, není studentem FBMI ČVUT, ale pouze přijatým uchazečem.

Jak se počítá průměr z průměrů?

Za každý ročník studia střední školy je potřeba spočítat průměr ze známek na vysvědčení za 2. pololetí daného roku (v případě, že jste v době podání přihlášky ve 4. ročníku, bere se z tohoto ročníku vysvědčení pololetní) a z těchto 4 průměrů opět vypočítat průměr tj. např. 1. ročník průměr 2,30 + 2. ročník průměr 2,00 + 3. ročník průměr 1,30 + 4. ročník průměr 1,40 = 7:4 = 1,75.

Do kdy a kam mohu podat přihlášku ke studiu?

Posledním dnem, ke kterému může uchazeč zaslat elektronickou přihlášku ke studiu pro akademický rok 2025/2026 je 31. 3. 2025.

Kam se mohu odvolat v případě, že nesouhlasím s výsledkem přijímacího řízení?

Podle § 50 odst. 6 zákona o vysokých školách se můžete písemně odvolat proti rozhodnutí ve lhůtě 30 dnů ode dne jeho oznámení. Odvolání se podává rektorovi prostřednictvím studijního oddělení Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT ,a to na předepsaném formuláři – „Odvolání proti rozhodnutí děkana ve věci nepřijetí ke studiu“, který naleznete na webové stránce Fakulty biomedicínského inženýrství ► https://www.fbmi.cvut.cz/cs/uchazec/prijimaci-rizeni.

Podepsané odvolání zašlete na adresu: Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT, Studijní oddělení, Nám. Sítná 3105, 272 01 Kladno. Podle § 50 odst. 8 zákona o vysokých školách se v odvolacím řízení nepřihlíží k důvodům, jakými jsou např. velký zájem o studium zvoleného oboru, výborné výsledky na střední škole, předchozí praxe v oboru, jiné zkoušky, rodinná tradice, nervozita u přijímací zkoušky, pozdní příchod na přijímací zkoušku apod. Odvolání bude vyhověno pouze v případě, že rozhodnutí bylo vydáno nebo přijímací řízení proběhlo v rozporu se zákonem, vnitřními předpisy Českého vysokého učení technického v Praze a Fakulty biomedicínského inženýrství nebo podmínkami přijímacího řízení stanovenými podle § 49 zákona o vysokých školách.